péntek , 26 április 2024
Kezdőlap Egészség A társas kapcsolatok jó hatással vannak az egészségre
Egészség

A társas kapcsolatok jó hatással vannak az egészségre

163
társas kapcsolatok

A társas kapcsolatok jelentős pozitív hatással vannak a mentális jóllétre és az általános egészségi állapotra – derült ki a Huawei megbízásából készült, nyolc európai országot vizsgáló kutatásból.

A felmérés szerint azok, akik másokkal együtt élnek – legyen szó barátokról, családtagokról vagy párkapcsolatról –, elégedettebbek mentális állapotukkal. Az érzelmi támogatás, a társaság, egymás motiválása pozitív légkört teremtenek, hozzájárulva a teljesebb, boldogabb élethez. Bajnai Nóra pszichológus szerint a társas kapcsolatok ápolása segíthet megbirkózni a stresszel. Emellett a mentális jólléthez a technológia is hozzájárulhat: a kutatás szerint az okosóra-használók többsége úgy érzi, hogy eszközük pozitív hatással van mentális egészségükre.

A Huawei és az Ipsos közös kutatása nyolc európai országban vizsgálta a lakosság egészségtudatosságát, attitűdjét és viselkedését. Az eredményekből kirajzolódik, hogy mások társasága, a másokkal való együttélés közvetlen összefüggésben áll a magasabb szintű fizikai és mentális elégedettséggel. A több mint nyolcezer válaszadó közül azok, akik együtt élnek valakivel – legyen szó felnőttekről vagy kiskorúakról, barátokról, családtagokról vagy párkapcsolatról –, lényegesen elégedettebbek pszichés állapotukkal, mint azok, akik egyedül élnek (53 százalék, szemben a 41 százalékkal). Ugyanilyen arány figyelhető meg az általános fizikai egészséggel kapcsolatban is: azok, akik együtt élnek másokkal, jóval elégedettebbek fizikai egészségükkel (52 százalék), míg az egyedül élők között ez az arány csak 40 százalék.

társas kapcsolatok huawei

Társas kapcsolatok: boldogság, érzelmi támogatás és stresszoldás

A társas kapcsolatok számos előnnyel járhatnak: egymás érzelmi támogatása többek között növeli a biztonságérzetet és az összetartozás érzését, az élmények megosztása pedig fejleszti az érzelmi ellenálló képességet. Emellett a másokhoz való kapcsolódás segít megbirkózni a stresszel, és a szorongással is. Bajnai Nóra pszichológus szerint a beszélgetések és a kölcsönös megértés kiegyensúlyozza a napi stresszhelyzeteket: „A nevetés, a derű, a testkontaktus szeretteinkkel, a humor, a szeretetteli együttlétek endorfint szabadítanak fel, immunaktivációt hoznak létre és kiemelik az embert a toxikus hatásmezőből, amit a stressz kelt” – összegzi a szakértő.

Hasonló következtetésre jutott a Harvard Egyetem boldogságkutatása, amely 75 éven át több mint 700 ember életét követte szorosan, hogy feltárja azokat a tényezőket, amelyek hozzásegíthetnek az egészséges és boldog élethez. Az évtizedes vizsgálat alapján a kutatók összefüggést találtak a jó társas kapcsolatok és a boldogság, elégedettség érzése között: a pozitív kapcsolatok boldogabbá és egészségesebbé tesznek bennünket, és hosszabb élettartamhoz vezetnek.

Támogatás az egészségesebb életmódban

A valakivel való együttélés mindemellett kedvező hatással van az általános egészségre is: a partnerek bátoríthatják és motiválhatják egymást az egészségesebb szokások felé vezető úton.

Az okosórák is hasznos eszközként szolgálhatnak a mentális egészség támogatásában. A Huawei kutatásának eredményei szerint az okosórát használók 76 százaléka értett egyet azzal, hogy az eszközük javította mentális egészségüket. A HUAWEI WATCH GT 4 például arra ösztönzi a felhasználókat, hogy aktívabbak legyenek, és személyre szabott egészségtanácsokkal segíti őket. Emellett emlékeztetőket nyújt a hidratálásra, és javaslatokat a relaxációra is. Az ilyen okoseszközök segíthetnek abban, hogy jobban megértsük testünket és motiváltak legyünk az egészségesebb életmód kialakításában.


Elkalauzoljuk a hírek világában! További friss híreket talál a Kalauz.hu főoldalán! Kövesse a TechKalauz technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Automatizált gerinc MR leletező és vizualizált leletértelmező rendszert fejlesztettek

Az AUTORAD projekt keretében többek között az orvos-beteg kommunikáció eredményességének javítása céljából...

Virtuális valóság technika segíti a gyermeksebészek munkáját a Semmelweis Egyetemen

Hazánkban először alkalmaztak onkológiai beteg gyerekeknél olyan műtéti eljárást, ahol a beavatkozást...

A zöldhályog korai kezelésével megelőzhető a teljes vakság

A zöldhályog, vagyis a glaukóma a vakság harmadik leggyakoribb oka. A betegség...

Anyatejes táplálással a gyermekkori elhízás ellen

Az anyatejes táplálásnak kiemelt szerepe lehet a gyermekkori elhízás megelőzésében. Többek között...